KULTURA / Výstavy

Popis: Vnitroblock - Ztracený druh - Lukáš Havrda.
Vnitroblock - Ztracený druh - Lukáš Havrda.
1.5.2019

Vnitroblock představuje unikátní díla Lukáše Havrdy – malíře stop naší pohnuté historie

PRAHA 7

Jeho malířské umění lze často vidět ve filmech a pořadech České televize, kde pracuje jako scénický výtvarník. Ve své volné tvorbě Lukáš Havrda patří k nastupující generaci malířů, kteří sází na originální rukopis v kombinaci s tradičními technikami. Na svých realistických plátnech zachycuje syrové objekty brutalistní architektury nebo stavby s pohnutou historií z doby normalizace. Nejnovější tvorba Lukáše Havrdy je k vidění do 19. května v industriálních prostorách holešovického Vnitroblocku.

Lukáš Havrda se ubírá směrem „nového realismu“, kde hrají prim potemnělé a nejednoznačné interiéry nebo městské scenérie. Své kořeny má v Pojizeří, prostředí, kde jej významně ovlivnila a inspirovala monumentálnost a také jistá syrovost brutalistní architektury liberecké skupiny SIAL. Jeho plátna tak zachycují například liberecký obchodní dům Ještěd nebo semilský kulturní dům. Místa s pohnutou historií z temného období minulého režimu jsou také častými tématy Lukášovy tvorby. I proto mezi jeho náměty můžeme najít objekty lehkého pohraničního opevnění, Labskou boudu, ale také architektonicky cenné stavby, jako je např. obchodní dům Kotva. „Podle mého názoru je nutné si minulost připomínat, už jen z toho důvodu, aby si ji někteří neidealizovali. I proto tyto objekty maluji,“ říká o své tvorbě autor. Na výstavě ve Vnitroblocku, kterou pojmenoval Ztracený druh, představí výběr své nejnovější tvorby, ve které kromě architektury naznačuje také posun směrem k figurálnímu zobrazování anonymních postav.

Ve své tvorbě je Lukáš výrazný také pro něj charakteristickým použitím malířské technologie asfaltu. Ta mu umožňuje balancovat mezi malířskou tradicí realistického zobrazení a vlastní fantazií. Častokrát tak kombinuje pravoúhlé linie architektonických staveb s rozptýlenými abstraktními okraji, které v obrazech reprezentují prvek náhody. „Používám barvy všeho druhu, olej, akryl, spreje a právě i syrský asfalt. K němu jsem se dostal přes grafiku, když jsem se učil dělat lepty. Každý obraz si už od svého vzniku žije vlastním životem. Kolikrát vznikne dobrá věc, ale už se mi ji nepodaří zopakovat,“ uvádí Lukáš Havrda.

Autor / zdroj: Simona Andělová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Počet odhalených případů domácího násilí v Praze stále patří k nejvyšším

Počet odhalených případů domácího násilí v hlavním městě Praze patří stále mezi nejvyšší v rámci statistik ostatních krajů.

Post

Sparta s Trabzonsporem jen remizovala

Sparta zápas třetího předkola Evropské ligy proti Trabzonsporu výborně rozehrála a vedla 2:0 po trefách Costy a Kangy. Jenže hosté v poslední desetimi

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA