KULTURA / Výstavy

Popis: Vnitroblock - Ztracený druh - Lukáš Havrda.
Vnitroblock - Ztracený druh - Lukáš Havrda.
1.5.2019

Vnitroblock představuje unikátní díla Lukáše Havrdy – malíře stop naší pohnuté historie

PRAHA 7

Jeho malířské umění lze často vidět ve filmech a pořadech České televize, kde pracuje jako scénický výtvarník. Ve své volné tvorbě Lukáš Havrda patří k nastupující generaci malířů, kteří sází na originální rukopis v kombinaci s tradičními technikami. Na svých realistických plátnech zachycuje syrové objekty brutalistní architektury nebo stavby s pohnutou historií z doby normalizace. Nejnovější tvorba Lukáše Havrdy je k vidění do 19. května v industriálních prostorách holešovického Vnitroblocku.

Lukáš Havrda se ubírá směrem „nového realismu“, kde hrají prim potemnělé a nejednoznačné interiéry nebo městské scenérie. Své kořeny má v Pojizeří, prostředí, kde jej významně ovlivnila a inspirovala monumentálnost a také jistá syrovost brutalistní architektury liberecké skupiny SIAL. Jeho plátna tak zachycují například liberecký obchodní dům Ještěd nebo semilský kulturní dům. Místa s pohnutou historií z temného období minulého režimu jsou také častými tématy Lukášovy tvorby. I proto mezi jeho náměty můžeme najít objekty lehkého pohraničního opevnění, Labskou boudu, ale také architektonicky cenné stavby, jako je např. obchodní dům Kotva. „Podle mého názoru je nutné si minulost připomínat, už jen z toho důvodu, aby si ji někteří neidealizovali. I proto tyto objekty maluji,“ říká o své tvorbě autor. Na výstavě ve Vnitroblocku, kterou pojmenoval Ztracený druh, představí výběr své nejnovější tvorby, ve které kromě architektury naznačuje také posun směrem k figurálnímu zobrazování anonymních postav.

Ve své tvorbě je Lukáš výrazný také pro něj charakteristickým použitím malířské technologie asfaltu. Ta mu umožňuje balancovat mezi malířskou tradicí realistického zobrazení a vlastní fantazií. Častokrát tak kombinuje pravoúhlé linie architektonických staveb s rozptýlenými abstraktními okraji, které v obrazech reprezentují prvek náhody. „Používám barvy všeho druhu, olej, akryl, spreje a právě i syrský asfalt. K němu jsem se dostal přes grafiku, když jsem se učil dělat lepty. Každý obraz si už od svého vzniku žije vlastním životem. Kolikrát vznikne dobrá věc, ale už se mi ji nepodaří zopakovat,“ uvádí Lukáš Havrda.

Autor / zdroj: Simona Andělová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Poslední premiéra sezony Městských divadel pražských. Romeo a Julie v ABC

Premiérou jedné z nejslavnějších tragédií o lásce uzavřou Městská divadla pražská svoji první sezonu pod novým vedením. Romea a Julii v režii umělecké

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA