AKTUÁLNĚ / Aktuálně

Frýdek-Místek zvelebí další lokalitu. Výběr je opět na občanech

Frýdek-Místek

Frýdek-Místek odstartuje další ročník participativního projektu ZAPOJ F-M. Obyvatelé budou moct opět vybírat z devíti míst určených ke zvelebení. „Vítěznou“ lokalitu město upraví za milion korun, který vyčlenilo v rozpočtu. Novinkou druhého ročníku je zasílání tipů na konkrétní místo samotnými občany.

Frýdek-Místek hledá další místo ve městě, které by si zasloužilo vylepšit. V 2. ročníku participativního projektu ZAPOJ F-M opět vyzývá občany, aby se účastnili přípravy proměny. Tentokrát lidé mohli nově zasílat nápady na konkrétní místa dle svého uvážení. Nejčastěji měli zájem o vybudování dětského hřiště nebo o úpravu různých nevyužívaných zákoutí. 

„V pilotním ročníku jsme lidem představili devět lokalit vybraných členy Komise pro územní plánování a architekturu, následně obyvatelé zvolili proměnu Zátiší. Tentokrát mohli občané po určitou dobu zasílat své nápady na e-mail, všechny jsem je shromáždila a teprve poté komise vybrala ty nejvhodnější tipy. Podněty nezařazenými do projektu se budou zabývat příslušné odbory,“ vysvětlila hlavní architektka města Lucie Šidlová.

Obyvatelé města budou moci pro svůj tip hlasovat v anketě, buď v aplikaci MUNIPOLIS, nebo fyzicky na informacích magistrátu v Radniční ulici 1148, a to od 1. února po dobu tří týdnů.

„Uplatnit participaci, tedy spolurozhodování občanů na realizaci jimi vybraného záměru jsme si vyzkoušeli v loňském roce a výsledkem je proměna odpočinkového místa na kraji Frýdeckého lesa, tzv. Zátiší. Na místě nyní v souladu s časovým harmonogramem proběhla část úprav, proměna bude podle plánu kompletně dokončena v první polovině letošního roku,“ upřesnil náměstek primátora pro rozpočet, investice, finance a participaci Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

Na oblíbeném Zátiší Technické služby F-M odstranily posezení, které už dosloužilo, a začaly s instalací nových prvků. Obyvatelé navrhovali, aby místo zůstalo poklidnou zastávkou při výletech, a město proto přizpůsobilo úpravu místa jejich většinovému přání.

„Lidé budou moci na Zátiší posedět na různých typech laviček nebo se procvičit na workoutových prvcích, obnovy se dočká i původní pódium. Stejně jako při přípravě této proměny, i nyní město v následných krocích zadá dotazníkové šetření, pozve obyvatele na plánovací den na vybraném místě a bude sbírat jejich připomínky k vypracovanému návrhu,“ dodala hlavní architektka Lucie Šidlová.

Realizace návrhu bude probíhat od září 2023 do konce 1. poloviny příštího roku.

Podrobné informace o participaci a jednotlivých ročnících ZAPOJ F?M naleznete na webu města.

Autor / zdroj: Jana Musálková Jeckelová


 
Autor / zdroj foto: Archiv pořadatele

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.