SPORT / Běh

Adidas Běh pro ženy 5 km se blíží. Nabídne úžasnou energii a zážitek z podvečerní Prahy
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Depositphotos

Praha

Mocná energie, podmanivá atmosféra večerní Prahy, tisíce závodnic a diváků kolem trati. Takový bude adidas Běh pro ženy 5 km, který se v centru metropole v rámci Birell Grand Prix koná už 3. září.

"adidas Běh pro ženy 5 km je vlastně spíš zážitek než závod. Běžkyně čeká trať podvečerní Prahou, což je, myslím, pro nás všechny něco magického," říká Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech. Závody se vrací po tříleté odmlce způsobené restrikcemi v boji proti covidu. "Jsem ráda, že se po dlouhé covidové pauze v Praze zase běhá a že se závody mohou uskutečnit," uvedla na tiskové konferenci místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková.

Už samotný start adidas Běhu pro ženy 5 km, který proběhne v 18:00 vedle Obecního domu na náměstí Republiky, nabídne nezapomenutelný okamžik. "Energie tohoto závodu je úžasná. Ráda bych se ho také zúčastnila, ale ze zdravotních důvodů zatím nemohu. Sice jsem po rakovině prsu zase fit, ale jsem po rekonstrukci, takže si na sportování musím ještě chvíli počkat," řekla bývalá primátorka hlavního města Adriana Krnáčová, v současnosti spisovatelka a poradkyně organizátora závodu RunCzech. "Pro mě je běhání životní filozofie. Běh je nejjednodušší a nejlevnější sport, který člověk může dělat. Začít se dá pomalu, postupně. I když jste jako já rekonvalescent. Stačí vzít tenisky a tričko a můžete vyběhnout. Všem doporučuji to vyzkoušet," přidala Krnáčová, která bojovala s onkologickým onemocněním.

A právě zdravotní prevencí se zabývá jeden z partnerů závodu, nezisková organizace Loono. "Naším cílem je edukovat veřejnost v oblasti zdravotní prevence, což se nám už osm let daří, ať už se to týká rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, reprodukčního, ale i duševního zdraví. Sport nebo jakákoliv fyzická aktivita k duševnímu zdraví či duševní rovnováze přispívá, což je pojítko mezi námi a RunCzech. Moc ráda bych všechny pozvala na předzávodní výběh, který proběhne dva dny před startem, i na samotný závod, kde budeme mít edukační stánek," prohlásila za Loono Alexandra Šišková.

Podpoře žen při běhání se dlouhodobě věnuje také hlavní partner závodu adidas, zejména prostřednictvím komunity Runners Women. Snaží se, aby se ženy při běhu cítily v bezpečí, nebály se, že je bude někdo soudit, měly z pohybu radost, navazovaly díky běhání nová přátelství, sdílely své příběhy a podporovaly se. "Jsme velmi rádi, že u této akce můžeme být. Snažíme se do běhu zapojit ženy tak, aby ten běh nebyl jen o výkonu, ale aby si ho skutečně užily. Často se ženy běhu vyhýbají, ať už proto, že nemají čas nebo se necítí komfortně. Snažíme se jim ukázat, že běh je skutečně pro všechny," vysvětlila Eliška Bukovičová z adidas Runners Women.

Závod podporuje také společnost Rohlík, která pro akce RunCzechu dodává občerstvení. "Rohlík chce lidem dopřát čas na aktivní odpočinek, místo toho, aby trávili čas na parkovišti nebo v supermarketu, a mohli se věnovat třeba rodině nebo sportu, takže to propojení s RunCzech nám dává jednoznačný smysl," doplnil Michal Perlík z Rohlíku.

Každopádně kdo si chce užít sportovní výkon spojený se spektakulárním zážitkem, měl by si večer 3. září udělat čas. Registrace jsou stále volné a krom adidas Běhu pro ženy 5 km se také koná prestižní Birell Běh na 10 km, který je na programu od 19:30 (více na www.runczech.com).

Autor / zdroj: Soňa Barabášová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.