KULTURA / Film

Popis:
Autor / zdroj: Pilot Film
7.5.2020

Vršovické Kino Pilotů znovu otevře v pondělí 11. května předpremiérovou projekcí filmu Vysoká dívka

PRAHA 10

Kultovní Kino Pilotů znovu otevírá pro veřejnost v pondělí 11. května. V tento den také zařadí na program v předpremiéře film Vysoká dívka, který se do dalších kin dostane 21. května.

Jan Macola, provozovatel kina, ke znovu otevření po nedobrovolné koronavirové pauze a k filmu, který zahájí provoz kina, říká: „V posledních týdnech jsme si často připadali jako v jednom ze sci-fi filmů, které hrajeme. Pořád jsme ale doufali, že náš příběh skončí happy endem. Rozuzlení ale bude záležet na divácích. Věříme, že si k nám znovu najdou cestu. Každopádně máme velkou radost, že můžeme znovu promítat filmy. Jedním podle nás z nejlepších je Vysoká dívka. Když jsme film poprvé loni v Cannes viděli, připadali jsme si, jako bychom právě přečetli některý z Dostojevského románů." 

Ruský film Vysoká dívka Kantěmira Balagova měl premiéru vloni v Cannes a jako ruský kandidát na cizojazyčného Oscara se dostal finálního výběru. 

Hlavní inspirací mi byla kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové Válka nemá ženskou tvář, která mi otevřela nový svět. Uvědomil jsem si, jak málo toho vím o válce a o roli, kterou v ní ženy sehrály. Což mě přivedlo na další myšlenku: co se asi stalo s takovouto ženou, když bylo po válce? Město Leningrad bylo obzvláště důležité, jelikož přežilo obléhání. Jeho důsledky hrají ve filmu důležitou roli. Zásadní také bylo, aby ve filmu byly zachyceny všechny dobové souvislosti. V Leningradu (nyní Petrohradu) lze místy cítit atmosféru tehdejší hrůzy ještě dnes,“ říká o filmu režisér.


Vysoká dívka

1945, Leningrad. Druhá světová válka zpustošila město, zničila budovy a zanechala obyvatele v troskách, a to jak fyzicky, tak psychicky. Ačkoliv je obléhání, které bylo jedním z nejhorších v dějinách lidstva, konečně u konce, ve zbylých ruinách se stále svádí boj o život. Dvě mladé ženy, Ilja a Máša, hledají nový smysl života mezi troskami zničeného města. 

Kantěmir Balagov vypráví tradiční příběh skrze působivé vizuální metafory, které tvoří spletitou tapisérii. Velice pečlivě volí barevné schéma filmu, jelikož tímto způsobem lze často vyjádřit vnitřní boj, které postavy svádí, lépe než slovy.

Autor / zdroj: Johana Turner

DALŠÍ ČLÁNKY

Zneužití tísňové linky je trestné

Ročně oznamuje městská policie přibližně deset případů tzv. „zlomyslného volání“ Českému telekomunikačnímu úřadu. V případě, že se zneužití tísňové li

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Vršovické Kino Pilotů znovu otevře v pondělí 11. května předpremiérovou projekcí filmu Vysoká dívka

Kultovní Kino Pilotů znovu otevírá pro veřejnost v pondělí 11. května. V tento den také zařadí na program v předpremiéře film Vysoká dívka, který se d

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM