VOLNÝ ČAS / Náš tip

Botanická zahrada v Troji připravila na léto pestrý program
Botanická zahrada v Troji. 
Autor / zdroj foto: Darina Miklovičová

Praha

Léto v Botanické zahradě hl. m. Prahy nabízí pestrý program. Ještě do 7. července je možné zhlédnout přehlídku Sukulenty v interiéru, do konce prázdnin pokračuje panelová výstava k 20. výročí skleníku Fata Morgana a v srpnu proběhnou oblíbené vinařské akce. Každý pátek a sobotu se návštěvníci mohou těšit na jedinečný zážitek v podobě letního kina v areálu botanické zahrady. Prázdninový program pak završí tradiční vinobraní. Do zahrady každopádně lákají rozkvetlé expozice. V Ornamentální zahradě kromě tradičních letniček kvetou i ty tropické. V Horní zahradě – v rozáriu i podél cest v okolí jezírka – je cítit vůně růží a do Severní Ameriky zvou divoké barvy expozice Severoamerické prérie. V horkých letních dnech pak skýtá osvěžení skleník Fata Morgana.

„Na léto jsme pro naše návštěvníky připravili atraktivní program. Kromě zajímavé panelové výstavy, která připomíná 20 let od otevření skleníku Fata Morgana, je velkým lákadlem srpnové promítání v jedinečných prostorách zahrady a s úžasným výhledem na Prahu. Připravili jsme přehlídku českých i zahraničních filmů, kterou doplní jedinečné snímky vztahující se k ochraně přírody – z mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. V srpnu si také příchozí vychutnají víno z Vinice sv. Kláry, a to i během tradičního pikniku ke svátku Kláry nebo během Dne Rulandského modrého. Letní akce uzavře o víkendu 14. a 15. září tradiční vinobraní,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

20 let Faty Morgany a výstava Sukulenty v interiéru

V botanické zahradě v létě pokračují zajímavé akce. Do 7. července se v expozici Svět sukulentů koná výstava Sukulenty v interiéru. Přehlídka představuje více i méně známé druhy sukulentů, nejčastěji původní druhy pryšcovitých rostlin, pozoruhodné kaktusy, sukulentní pelargonie. Návštěvníci tu najdou inspiraci a řadu atraktivních rostlin si od významných pěstitelů mohou hned na místě zakoupit. V nabídce jsou stovky druhů. Skleník Fata Morgana v červnu slaví 20. výročí svého otevření veřejnosti. Až do 31. srpna je možné ve Výstavním sále botanické zahrady zhlédnout panelovou výstavu, která přibližuje vznik, otevření a celou historii Faty Morgany. Expozice připomíná, jak se sen o tropické oáze v Praze stal realitou, přibližuje cenné sbírky i cesty botaniků za rostlinným bohatstvím. Panely s pestrým obrazovým materiálem doplňuje bohatá kolekce vystavených přírodnin a předmětů z rostlinných materiálů dovezených našimi pracovníky z tropických zemí.

Letní kino v rozkvetlé zahradě

Botanická zahrada letos již podruhé nabídne návštěvníkům jedinečný zážitek v podobě letního kina. Promítání bude probíhat každý pátek a sobotu po celý srpen, začíná se vždy ve 20 hodin. Připravena je přehlídka české i zahraniční nové i starší produkce, na programu budou filmy jako Sladký život, Ostrov, Hrabě Monte Christo, Top Gun: Maverick nebo Pomáda. Ke každému titulu se chystá projekce krátkometrážního předfilmu z produkce mezinárodního festivalu snímků o životním prostředí Ekofilm. Letní kino bude umístěno v centrální části zahrady – v expozici Stráň, která se nachází v blízkosti Ornamentální zahrady. Přijít je možné se standardní vstupenkou do botanické zahrady využitou během běžné otevírací doby od 9.00 do 19.00 hodin, na film lze prostě v areálu zůstat. Po 19. hodině platí snížené vstupné 150 Kč/dospělí, 100 Kč/děti do 15 let a senioři. Po 19. hodině je možné využít pouze dva vstupy – ze sídliště Bohnice a areálem výstavního objektu z ulice Nádvorní, kde je běžně v provozu pouze východ. Občerstvení je zajištěno v Café Ornament a u stánku pivovaru Budvar. Ke sledování filmu bude možné využít lehátka, lavice nebo si přinést vlastní piknikovou deku.

Letní akce pro milovníky vína

Léto opět přináší i oblíbené vinařské akce na Vinici sv. Kláry. Její patronka sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A sluší se jí připít právě vínem z místní produkce. To si zájemci mohou užít už o víkendu 10. a 11. srpna v rámci pikniku v zahradě. Vinotéka sv. Kláry připraví piknikové koše s občerstvením a místním vínem. V srpnu se však na Vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek. To se pozornost zaměří na starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie na tomto vinohradu sahá až do dob Karla IV. Dá se říci, že pěstování Rulandského modrého na pražských vinicích je stejně staré jako Univerzita Karlova. Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Zájemci budou moci odhalit, jaký rozsah chutí a podob umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Vrcholem vinařské sezóny bude tradiční vinobraní, které se uskuteční o víkendu 14. a 15. září. Širokou nabídku vína opět doplní bohatý hudební program a dobré jídlo.

Autor / zdroj: Darina Miklovičová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.