VOLNÝ ČAS / Zoologické zahrady

Hlasité námluvy velkých želv v Zoo Praha
Návštěvníci uvidí velké želvy v jejich vnitřním i venkovním výběhu až do konce září. Sami si rozhodují, zda se půjdou přes den napást a kdy se vrátí přenocovat do vnitřní části pavilonu.  
Autor / zdroj foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Praha

Poprvé od loňského října se do svého venkovního výběhu vrátily velké želvy. Návštěvníci Zoo Praha tak konečně mohou tyto oblíbené plazy pozorovat i v době, kdy je jejich vnitřní expozice v Pavilonu velkých želv pro veřejnost stále uzavřena. Želví skupina se podle chovatelů z otevření travnatého výběhu velmi raduje a je možné ji nyní sledovat při prvních jarních pokusech o páření.

„Želvy jsou ektotermní živočichové a získávají teplo z vnějších zdrojů. Vyčkávali jsme tedy, až nám počasí opravdu dovolí je pustit ven,“  popisuje kurátor plazů Petr Velenský. „Ihned se rozběhly po trávníku a nevěděly co dřív, jestli se pustit do šťavnatého travního porostu nebo dát najevo radost ze života námluvami.  U  rozběhu jde samozřejmě o nadsázku, spíš se valí jako malé tanky, ale rychlost a  zejména razance jejich pohybu může být pro laika překvapivá.“

Během zimních měsíců byla skupina ve vnitřních prostorách oddělena a želví samci se se samicemi a mladými samci potkali znovu až právě nyní venku.

„Želvy nesledují chováním, které vypadá jako páření nebo pokusy o ně, pouze reprodukci. Je to pro ně spíše sociální akt. Jsou to společenští tvorové, dávají tím najevo svou náklonnost a velmi k sobě v tomto směru lnou,“  upřesňuje chování želv při námluvách kurátor Velenský.

Pavilon velkých želv obývají želvy obrovské, santacruzská a pinzónská. Ne všechny z  dvanáctičlenné skupiny ovšem láká pobyt na slunci.

„Samice se jdou ven pouze napást a opět se vrací dovnitř, stejně tak i dva mladí samci želvy obrovské,“  popisuje vrchní chovatelka velkých želv Nataša Velenská. „A  ještě je tu náš Antonio, samec želvy sloní pinzónské. Z toho se přes léto stává vládce pavilonu a užívá si, že jej má přes den pouze pro sebe. Ven chodí opravdu jen minimálně.“

Autor / zdroj: Lucie Dosedělová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.