KULTURA / Festivaly

Popis: Barbora Poláková.
Barbora Poláková.
Autor / zdroj: Hynek Sladký
Datum konání: 5. 12. 2020 - 6. 12. 2020

Struny dětem se letos přenesou o mikulášském víkendu do Švandova divadla. Pro navýšenou kapacitou zítra startuje předprodej!

PRAHA

Oblíbený rodinný festival Struny dětem obleče šálu a rukavice a namísto jarního termínu se s posluchači setká v prosinci. Novinkou je i místo. Mikulášský víkend 5. – 6. prosince se Struny dětem výjimečně nastěhují do Švandova divadla.

Díky vstřícnosti mnohých se podařilo festival z března přesunout a zachovat všechny festivalové koncerty a představení. Vzhledem k lehce větší kapacitě Švandova divadla jsme schopni navíc nabídnout vstupenky i těm, na které se v původním jarním termínu nedostalo. Workshopy a doprovodný program bohužel padly za oběť koronaviru,“ vysvětluje ředitelka festivalu Dana Syrová. Už 7. června festival ale své příznivce pozdraví výjimečným online přenosem kultovních Pišlických příběhu z divadla Minor. Během přenosu bude možné přispět na platformě Donio.cz/Strunydetem na vznik nové premiéry, kterou festival uvede v březnu 2021. „Přijde nám důležité a symbolické nyní povzbudit vznik nového představení a tím dát konkrétní zadání tvůrcům, kteří byli výrazně dotčeni situací kolem COVID-19,“ vysvětluje Dana Syrová.

Festival Struny dětem letos nabízí hned několik premiér, o které návštěvníci nepřijdou. Iva Bittová ve svém sólovém představení Opičák a pitomci vtipně poodhalí dětem, jak hloupě se často chovají dospělí, když chtějí být důležití… Hudbu pro první dámu naší alternativní scény přímo na tělo složil uznávaný skladatel Aleš Březina. Do světa hmyzí říše vtáhne děti Beata Hlavenková, která v koncertní premiéře se svým týmem uvede představení inspirované knihou Ó, Ó, Ó, Vajíčko. Koncertem provede mj. herečka Martha Issová. Svou zábavnou show plnou vtipných glos a chytlavých melodií představí i osobitá zpěvačka Barbora Poláková. Na scénu se díky Strunám dětem vrátí i další projekt Beaty Hlavenkové - ikonické Pišlické příběhy s Ivanem Trojanem v roli vypravěče. Se čtyřmi muži s klarinety alias Clarinet Factory procestujeme kus hudebního světa. Z dalších vystupujících jmenujme ještě Gabrielu Vermelho, originální skupinu Hm... či energického Marca Čaňa s Cover Paradise.

Kompletní program a všechny podrobné informace jsou k dispozici na www.strunydetem.cz. Prodej volných vstupenek startuje zítra v 10 hodin na webových stránkách festivalu.

Jedinečný červnový online stream Pišlických příběhů z divadla Minor, které jsou každým rokem největším lákadlem festivalu, pořadatelé organizují ve spolupráci s Mall.tv v rámci projektu #kulturažije. Malí i velcí diváci si tak mohou v neděli od 10 hodin pozvat Pišliky přímo domů. Online stream bude vysílán jak na Mall.tv, tak na webových i facebookových stránkách festivalu. Mediálním partnerem streamu je Kamsdetmi.com.

Sobotní dopoledne bude velký sál Švandova divadla patřit Pišlickým příběhům - autorskému projektu Beaty Hlavenkové podle knihy Filipa Rychlebského v podání Ivana Trojana, Gabriely Vermelhy, Milana Caise, Petra Ostrouchova a dalších. S Bardolinem se vydáme Kolem světa za 60 minut, kdy nás kapela zavede za Kelty i cikánskou hudbou, navštívíme Severní a Jižní Ameriku, zastavíme se na skok v Indii a Číně. Novou pohádkovou rošádu vykouzlí Storytelling CZ v oblíbeném Příběhomatu. Odpoledne to rozbalí kapela HM... s koncertním programem Klukoviny? Nevadí - tři tátové a jeden odrostlejší kluk zahrají dětem písně pro dospělé a dospělým písně pro děti. Současné, všem dobře známě populární songy se v koncertním pojetí Marca Čaňa a Cover Paradice stanou fúzí klasické hudby a dostanou úplně nový rozměr. Na Setkání u houslí se těší koncertní mistr České filharmonie Jiří Vodička společně s klavíristou Miroslavem Sekerou.

Neděle bude patřit festivalovým premiérám. Divoce a něžně skloubí svůj hlas s houslemi Iva Bitttová v neopakovatelné interpretaci pohádky Wilhelma Hauffa, kterou pro zpěvačku a festival Struny dětem zhudebnil pod názvem Opičák a pitomci skladatel filmové a divadelní hudby Aleš Březina. Do hmyzí říše pozve děti premiérové koncertní představení dle knihy Ó, Ó, Ó Vajíčko! Beata Hlavenková s Patrikem Hlavenkou hudebně ztvárnili příběh z výtvarné dílny Ester a Milana Starých, kterým provedou sami autoři hudby, živá kapela, malí zpěváci a Martha Issová. Se čtyřmi klarinety se vydáme na interaktivním koncertu Lúky zelené za krásami přírody. Hudební těleso Clarinet Factory, které má za sebou spolupráci s takovými hvězdami jako je Bobby McFerrin, Iva Bittová či PKF – Prague Philharmonia a Filharmonií Brno, doprovodí pěvecký soubor Grunik. Moderní popový zvuk a svébytná poetika s vtipnými glosami, která se vymyká všem kategoriím – to je Barbora Poláková! Ta si pro děti připravila úžasně pulzující a zábavnou koncertní show, kterou si zaručeně užijí i rodiče.

Rodinný festival Struny dětem zábavným a inspirativním způsobem již mnoho let představuje dětem pestrý svět umění, kterého se všichni mohou stát součástí. Letošní ročník kvůli současné situaci proběhne místo původně plánovaného březnového termínu v divadle Minor v upravené podobě výjimečně ve Švandově divadle.

Autor / zdroj: Anna Vašátková

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Oslavy Světového dne slonů v Zoo Praha i zmrzliny pro zvířata v horkých dnech

V sobotu 8. srpna proběhne v Zoo Praha oslava Světového dne slonů. Celodenní program představí celé pražské sloní stádo včetně dvou malých sloních sam

V Uhříněvsi vznikne nová dvoupatrová prodejna Lidl

Společnost Lidl zahájila ve středu 29. července stavbu nové prodejny v pražské Uhříněvsi. V ulici Přátelství bude postavena metropolitní prodejna, kte

DNES SE STALO

OBJEVY25. listopadu 1500

se mořeplavec Kryštof Kolumbus vrátil ze své třetí výpravy do Ameriky.

VĚDA25. listopadu 1915

oznámil Bedřich Hrozný, mezinárodně uznávaný český klínopisec a orientalista, že se mu podařilo rozluštit klínové písmo.

POLITIKA25. listopadu 1992

odhlasovalo Federální shromáždění rozdělení Československa na Českou a Slovenskou republiku počínaje 1. lednem 1993.

POZVÁNKA OBRAZEM