KULTURA / Knihy

Křest knihy o pouti do Banátu a Istanbulu
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: HZS Moravskoslezského kraje

Praha

V roce 1823 vyšlo z Vídně prvních 52 rodin českých kolonistů na dlouhou dvouměsíční pouť do dalekého Banátu, aby tam našly nový domov. Nyní, téměř přesně dvě stě let poté, vydává mladá neohrožená cestovatelka Nicolette Havlová svůj první cestopis o nedávném pěším putování z Havířova do Banátu a následně do Istanbulu.

Člověk v tísni pomáhá krajanům v Banátu již více než 25 let. Cílem projektu pomoci je zachování českých vesnic jako unikátního kulturního dědictví. V prvních letech projektu se ve vesnicích opravovaly školy, cesty a vodovody, nyní je již několik let pomoc soustředěna především na podporu šetrného cestovního ruchu, který přináší zisk přímo zdejším krajanům.

Křest knihy se bude konat 21. března 2023 v kině Bio Oko v Praze od 18:00 za účasti mnoha hostů. Diváci se mohou těšit na Ladislava Ziburu, Kláru Kolouchovou, Iva Dokoupila za Člověka v tísni a další velká jména nejen z cestovatelské branže.

Ivo Dokoupil, koordinátor projektu pomoci krajanům v Banátu řekl: „Nicolette šla několik měsíců ve stopách našich odvážných předků putujících se svými rodinami a vozy na hranici Rakouska, aby tam založili české osady, které existují dodnes. A stejně jako oni tenkrát, musela i Nicolette během cesty několikrát prokázat nezdolnou odvahu, vytrvalost a sebezapření, aby dosáhla svého cíle. Během její pouti běžela sbírka na pomoc Banátu, na které se sešlo 167 600 Kč, a které jsme využili především na podporu šetrného cestovního ruch v krajanských vesnicích. Tato pouť i následná kniha jsou nejlepší připomínkou úsilí našich předků. České vesnice v Banátu stojí dodnes a v srpnu oslavíme dvě stě let od jejich založení.“

Nicolette Havlová o své pouti dodala: „Po mnoha měsících putování jsem se ocitla v českých vesnicích v Rumunsku. Pocítila jsem neočekávanou cestu prostorem – sice od rodné hroudy daleko, ale čeština, zvyky, tradice a nádech domova se na člověka valil ze všech stran, a časem – kdy se nešlo zbavit dojmu, že jsem došla na prázdniny na venkov k prababičce. Všechno si plynulo tak nějak pomaleji, po svém. A proto bude nedílnou součástí křtu knihy taky oslava založení českých vesnic v Banátu a jeho kulatého výročí s vírou, že tato zachovalá komunita zvládne ještě dalších dvě stě let!“

Vstupenky si můžete zajistit zde.

Autor / zdroj: Ivo Dokoupil

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.