AKTUÁLNĚ / Vzdělávání a školy

Praha 10 chystá otevření nově zrekonstruované základní školy V Olšinách, první žáky přivítá ve školním roce 2025/2026
Vizualizace ZŠ V Olšinách. 
Autor / zdroj foto: Ján Tropp

Praha

Obyvatelé Prahy 10 se mohou v dalším roce těšit na otevření nové základní školy V Olšinách. Ta aktuálně prochází celkovou rekonstrukcí, která by měla být hotová na přelomu roku. Rodiče a děti se tak mohou připravit na zápis do školního roku 2025/2026 v dubnu příštího roku. ZŠ V Olšinách bude škola komunitního typu s kapacitou 250 dětí v třídách po 25 žácích. V daném školním roce připravuje otevřít minimálně první až sedmý ročník. Škola bude dbát na zvýšenou výuku cizích jazyků a tělesnou výchovu. V nové základní škole bude také poradenské centrum a vlastní jídelna. Celková investice do rekonstrukce školy aktuálně činí 465 milionů korun, kterou pokrývá Magistrát hlavního města Prahy a městská část Praha 10.

Budova základní školy byla dostavena v roce 1909 a od roku 2014 je kulturní památkou. Její rekonstrukce a zachování se staly prioritou současného vedení radnice desáté městské části. „Aby se tzv. stará škola poblíž metra Strašnická mohla jednou vrátit ke svému původnímu účelu, jsem se zasazoval ještě před vstupem do veřejného života. Jako občan jsem podal návrh, aby se škola stala kulturní památkou, což se nakonec podařilo. Na tuto snahu jsem navázal i před několika lety, kdy jsme na radnici na Praze 10 připravili projekt její obnovy, proto jsem rád, že rekonstrukce bude na přelomu roku hotová,” říká Tomáš Pek (TOP 09), 1. místostarosta Prahy 10 a také člen zastupitelstva hlavního města Prahy.

Důraz na výuku jazyků a zvýšená dotace hodin pro tělesnou výchovu
Nová škola přivítá první žáky ve školním roce 2025/2026. Celková kapacita školy bude 250 dětí, půjde o školu malého typu s třídami po 25 dětech. Zápis proběhne v dubnu 2025 a rodiče se o přesném termínu zápisu dozví z nového webu školy, kde najdou vždy aktuální informace. V prvním školním roce se škola připraví na otevření minimálně prvního až sedmého ročníku. V rámci zápisu do nových tříd se musí sami rodiče rozhodnout o přesunu svého dítěte do nové školy, pro hladký přechod z jedné školy do druhé nabídne škola adaptační kurzy. „Specifikem nové základní školy V Olšinách bude důraz na rozšířenou výuku cizích jazyků s výběrem až ze čtyř jazyků. Rovněž chceme dětem nabídnout navýšený počet hodin tělesné výchovy. Součástí školy bude i poradenské pracoviště s psychologem a speciálním pedagogem,” komentuje zaměření školy Ondřej Počarovský (TOP 09), radní pro oblast školství a vzdělávání v Praze 10.

Investiční podpora Magistrátu hl. m. Prahy ve výši 350 milionů korun
Na rekonstrukci se formou účelových dotací podílí pražský magistrát a svůj podíl nese desátá městská část. „Vedle zmíněných dotací financujeme obnovu této strašnické secesní architektonické perly i z prostředků získaných od soukromých investorů v rámci takzvaných kontribucí. Desítka byla jednou z prvních městských částí, kde taková transparentní pravidla pro developery vznikla. Spolupracovali na ní s námi odborníci z Ústavu prostorového plánování z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Dosud jsme v rámci metodiky nazvané Spoluúčast privátního sektoru na veřejných výdajích získali do rozpočtu přibližně čtvrt miliardy korun a další smlouvy máme rozpracované v různých fázích jednání. Dlužno podotknout, že jasně nastavená pravidla oceňují i investoři,“ říká starosta Martin Valovič a dodává: „Obnova a znovuotevření školy je jednoznačným úspěchem a pomůže nám vykrýt aktuální i budoucí poptávku vycházející z demografické predikce. Ke zkompletování úspěchu zbývá v rámci Sněmu starostů přesvědčit ministerstvo školství, aby se začalo zabývat podfinancováním pražského školství. Tomuto tématu se s kolegy věnuji už více než rok.“

Navrácení školy do vzdělávacího systému je v souladu s dlouhodobou koncepcí rozvoje školství desáté městské části a lokální demografickou studií. Oba strategické dokumenty pomáhají vedení MČ Praha 10 při pokrývání zvýšené poptávky po školských kapacitách. „Touto metrikou bude zapojení ZŠ V Olšinách, jejíž rekonstrukci jsme zahájili v minulém volebním období, do vzdělávacího systému vítanou posilou. Jedním dechem dodávám, že to není jen o kvantitě, ale rozhoduje kvalita. Školství je základním kamenem budoucího úspěchu, to platilo vždy a v jednadvacátém století, kterému zatím dominují chytré technologie a jejich vývoj, to platí dvojnásob. Školy tak musí podněcovat kritické myšlení, schopnost nalézat nová řešení i zdravou asertivitu. Takové vlastnosti jsou nutným vybavením na cestě mladých lidí k osobnímu i společenskému úspěchu. Na to klademe důraz u desítkových škol, a obnovená ZŠ V Olšinách nebude výjimkou,“ říká místostarosta David Kašpar.

Nejdůležitějším kritériem pro pražské rodiče je kvalita pedagogů
Městská část Praha 10 si v rámci projektu otevření školy také zjišťovala, jakou školu si představují rodiče pro své děti. Hned 64 procent rodičů z hlavního města Prahy se domnívá, že předpokladem kvalitní základní školy je pedagogický sbor. To potvrdil průzkum, který byl realizován přes platformu IPSOS Instant Research pro Městskou část Praha 10. „Chceme, aby nová základní škola ve Strašnicích dokázala získat do svých řad ty nejlepší pedagogy. Klíčová v tom bude osobnost ředitele,“ dodává Ondřej Počarovský. Výběrové řízení na ředitele školy se připravuje na podzim letošního roku 2024, aby měl dostatek času na zpracování plánů, výběr personálu i zajištění všech potřebných materiálních, technických záležitostí včetně odborných.

Autor / zdroj: Ján Tropp

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.