VĚDA A TECHNIKA / Auto-moto

Co je dobré vědět při jízdě v zimním období?
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: Envato Elements

Zima je v plném proudu a mnoho řidičů se na silnicích stále potýká se změnou klimatických podmínek a díky tomu i se změnou stavu pozemní komunikace. Podle zákona jsou všichni řidiči povinni kvůli své vlastní bezpečnosti, ale i kvůli bezpečnosti ostatních, přizpůsobit jízdu všem těmto podmínkám.

Minimální hloubka dezénu hlavních dezénových pneumatik 

Již od 1.11. platí zákonem stanovená povinnost použít zimní pneumatiky. Málokdo si však hlídá dostatečnou hloubku, která je u automobilů do 3500 kg minimálně 4mm. U vozidel nad 3500 kg musí být na všech kolech hnacích náprav s trvalým přenosem síly minimálně 6 mm. Nižší nebo i minimální či dokonce žádné vzorky mohou při brždění značně prodloužit brzdnou dráhu, a proto je vhodné stav pneumatik průběžně kontrolovat. 

Co dále kontrolovat, abychom se vyhnuli případným problémům

? Kapaliny vozidla – Používejte nemrznoucí směs do ostřikovačů (alespoň do -20 °C). Zkontrolujte chladicí kapalinu, motorový olej a brzdovou kapalinu. 
? Akumulátor – Kontrola akumulátoru a funkčnosti dobíjení v servisu, včetně plného dobití akumulátoru. 
? Karoserie – Chraňte karoserii před solí a ledem, před zimou vozidlo navoskujte. 
? Výhled z vozidla – Odmaštění skla zevnitř vozu zamezuje mlžení okna uvnitř. 
? Klimatizace – Pomáhá s odmlžením vnitřních skel. 
? Viditelnost – Seřízení světlometů a jejich očištění.  
? Výbava – Řetězy, škrabka, košťátko, rozmražovač zámku…

Viditelnost vozidla

? Potkávací světla – Motorové vozidlo musí mít za jízdy rozsvícena obrysová a potkávací světla nebo světla pro denní svícení, pokud je jimi vybaveno. Za snížené viditelnosti vždy obrysová a potkávací nebo dálková světla. 
POZOR! Při zastavení vozidla před železničním přejezdem nesmí řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče v protisměru. 
? Dálková světla – Mohou být rozsvícena za snížené viditelnosti, pak nahrazují potkávací světla. 
POZOR! Řidič nesmí užít dálková světla, je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena nebo mohl-li by být oslněn řidič protijedoucího vozidla, řidič vozidla jedoucího před ním nebo jiný účastník provozu na pozemních komunikacích. 
? Přední mlhovka – Můžeme použít za mlhy, sněžení nebo hustého deště. 
? Zadní mlhovka – Musíme použít za mlhy, sněžení nebo hustého deště. Mlhová světla se používají i ve městě a v kolonách. Je jen na slušnosti a taktu řidiče, který musí zvážit, zda světla použít v koloně či nikoli. Pokud totiž stojíme v koloně a za námi stojí další vozidlo, není třeba ho na naši přítomnost upozorňovat mlhovými světly, neboť o nás již ví. Naše zadní mlhové světlo by ho tak naopak mohlo oslňovat.  

Očištění vozidla

Sněhovou pokrývku je nezbytné očistit i z přední kapoty, střechy a zadní části vozidla. Námraza nebo sníh nesmí zabraňovat výhledu z místa řidiče vpřed, vzad ani do stran. Rovněž nesmí být na vozidle ani nákladu led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Autor / zdroj: Lucie Machalová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.